Sullins Connector Solutions PZC26SFEN
PZC26SFEN picture photo
Mfg. Part Number
PZC26SFEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS
Datasheet Download
PZC26SFEN.pdf
Availability of PZC26SFEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC26SFEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC26SFEN
Internal Part NumberEIS-PZC26SFEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC26SFEN
Related LinksPZC2, PZC26SFEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC26SFEN Details Description
Related parts for PZC26SFEN
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WATERPROOF 10AMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MX2 230V 3PH 1HP VALUE PACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf