Sullins Connector Solutions PZC27SGAN
PZC27SGAN picture photo
Mfg. Part Number
PZC27SGAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS
Datasheet Download
PZC27SGAN.pdf
Availability of PZC27SGAN
QUANTITY
PZC27SGAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC27SGAN
Internal Part NumberEIS-PZC27SGAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC27SGAN
Related LinksPZC2, PZC27SGAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC27SGAN Details Description
Related parts for PZC27SGAN
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 5PC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 420W datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS SLDR datasheet.pdf