Sullins Connector Solutions PZC28SABN
PZC28SABN picture photo
Mfg. Part Number
PZC28SABN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS
Datasheet Download
PZC28SABN.pdf
Availability of PZC28SABN
QUANTITY
PZC28SABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC28SABN
Internal Part NumberEIS-PZC28SABN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC28SABN
Related LinksPZC2, PZC28SABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC28SABN Details Description
Related parts for PZC28SABN
FIXED IND 33UH 1.25A 200 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
8302-104 REAR COVER datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf