Sullins Connector Solutions PZC29SGBN
PZC29SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC29SGBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS
Datasheet Download
PZC29SGBN.pdf
Availability of PZC29SGBN
QUANTITY
PZC29SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC29SGBN
Internal Part NumberEIS-PZC29SGBN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC29SGBN
Related LinksPZC2, PZC29SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC29SGBN Details Description
Related parts for PZC29SGBN
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTLET STRIP 15A CORD 15 FOOT datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 65A TO240AA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
UV-SCE-1K-1-1/2-2.0-S1-9 datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
2,2UF 100V 5X11MM 85C 2500H datasheet.pdf