Sullins Connector Solutions PZC33SABN
PZC33SABN picture photo
Mfg. Part Number
PZC33SABN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS
Datasheet Download
PZC33SABN.pdf
Availability of PZC33SABN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC33SABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC33SABN
Internal Part NumberEIS-PZC33SABN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC33SABN
Related LinksPZC3, PZC33SABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC33SABN Details Description
Related parts for PZC33SABN
CONN SKT .062 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
DIODE TUNING 10V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 82POS datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN 40POS CRADLE SMT datasheet.pdf