Sullins Connector Solutions PZC36SAGN
PZC36SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PZC36SAGN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS
Datasheet Download
PZC36SAGN.pdf
Availability of PZC36SAGN
QUANTITY
PZC36SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC36SAGN
Internal Part NumberEIS-PZC36SAGN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC36SAGN
Related LinksPZC3, PZC36SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC36SAGN Details Description
Related parts for PZC36SAGN
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR PANEL MOUNT 8MM GRN datasheet.pdf
RES 22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 237MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf