NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZM15NB2A,115
PZM15NB2A,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZM15NB2A,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 220MW SMT3
Datasheet Download
PZM15NB2A,115.pdf
Availability of PZM15NB2A,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZM15NB2A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZM15NB2A,115
Internal Part NumberEIS-PZM15NB2A,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max220mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr70nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSMT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZM15NB2A,115
PZM15NB2A,115 Details Description
Related parts for PZM15NB2A,115
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT23-3 datasheet.pdf
LAMP INCAN T1 12V 1/4 BI-PIN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.25A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 150PF 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 10W DO213AA datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (BLACK) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf