NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZM3.6NB2,115
PZM3.6NB2,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZM3.6NB2,115
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SMT3
Datasheet Download
PZM3.6NB2,115.pdf
Availability of PZM3.6NB2,115
QUANTITY
PZM3.6NB2,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZM3.6NB2,115
Internal Part NumberEIS-PZM3.6NB2,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZM3.6NB2,115
PZM3.6NB2,115 Details Description
Related parts for PZM3.6NB2,115
IDC CABLE - MKR34K/MC34G/X datasheet.pdf
MEMORY CARD MINISD 64MB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR LONG SMD datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 14' OPEN END datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 80V 0.5A SOT26 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf