NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZU5.1B1A,115
PZU5.1B1A,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZU5.1B1A,115
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 320MW SOD323
Datasheet Download
PZU5.1B1A,115.pdf
Availability of PZU5.1B1A,115
QUANTITY
PZU5.1B1A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZU5.1B1A,115
Internal Part NumberEIS-PZU5.1B1A,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max320mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZU5.1B1A,115
PZU5.1B1A,115 Details Description
Related parts for PZU5.1B1A,115
DIODE ZENER 62V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 28V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
RES SMD 0.499 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf