NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZU5.1B1A,115
PZU5.1B1A,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZU5.1B1A,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 320MW SOD323
Datasheet Download
PZU5.1B1A,115.pdf
Availability of PZU5.1B1A,115
QUANTITY
PZU5.1B1A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZU5.1B1A,115
Internal Part NumberEIS-PZU5.1B1A,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max320mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZU5.1B1A,115
PZU5.1B1A,115 Details Description
Related parts for PZU5.1B1A,115
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 850MA 506 MOHM datasheet.pdf
DSP 16BIT W/DDR CTRLR 400-MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-9V OUT 1W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
TAPE SEALING BOX CLEAR 48MMX50M datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MODEM ETH 2.4GHZ NEMA 4X REMOTE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf