NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZU5.1B2A,115
PZU5.1B2A,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZU5.1B2A,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 320MW SOD323
Datasheet Download
PZU5.1B2A,115.pdf
Availability of PZU5.1B2A,115
QUANTITY
PZU5.1B2A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZU5.1B2A,115
Internal Part NumberEIS-PZU5.1B2A,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max320mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZU5.1B2A,115
PZU5.1B2A,115 Details Description
Related parts for PZU5.1B2A,115
SCR NON-SENS 400V 35A ISO TO-218 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CAP FOR SIZE 22 PLUG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 50A WAFER datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 530MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf