Qualtek Electronics Corp. Q-175K-1/16-02-SS200M
Q-175K-1/16-02-SS200M picture photo
Mfg. Part Number
Q-175K-1/16-02-SS200M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/16"-200M CLEAR
Datasheet Download
Q-175K-1/16-02-SS200M.pdf
Availability of Q-175K-1/16-02-SS200M
QUANTITY
Q-175K-1/16-02-SS200M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q-175K-1/16-02-SS200M
Internal Part NumberEIS-Q-175K-1/16-02-SS200M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ-175K
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length656.2' (200m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.008" (0.20mm)
MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
ColorClear
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Shrink Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q-175K-1/16-02-SS200M
Related LinksQ-175K-1/1, Q-175K-1/16-02-SS200M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q-175K-1/16-02-SS200M Details Description
Related parts for Q-175K-1/16-02-SS200M
RES SMD 150 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf