Qualtek Electronics Corp. Q1-3/16-01-MS100FT
Q1-3/16-01-MS100FT picture photo
Mfg. Part Number
Q1-3/16-01-MS100FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 3/16"-100' BLACK
Datasheet Download
Q1-3/16-01-MS100FT.pdf
Availability of Q1-3/16-01-MS100FT
QUANTITY
Q1-3/16-01-MS100FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q1-3/16-01-MS100FT
Internal Part NumberEIS-Q1-3/16-01-MS100FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ1
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.098" (2.50mm)
Recovered Wall Thickness0.022" (0.56mm)
MaterialPolyolefin (PO)
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q1-3/16-01-MS100FT
Related LinksQ1-3/16-0, Q1-3/16-01-MS100FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q1-3/16-01-MS100FT Details Description
Related parts for Q1-3/16-01-MS100FT
DIODE GEN PURP 120V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB SOCKET 9POS SHELL datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 100W TO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM RED datasheet.pdf
RES 331 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf