Apem Inc. Q12P1BXXB12E
Q12P1BXXB12E picture photo
Mfg. Part Number
Q12P1BXXB12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 12MM PROMINENT BLU
Datasheet Download
Q12P1BXXB12E.pdf
Availability of Q12P1BXXB12E
QUANTITY
Q12P1BXXB12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q12P1BXXB12E
Internal Part NumberEIS-Q12P1BXXB12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 8.00mm
Millicandela Rating500mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q12P1BXXB12E
Related LinksQ12P1B, Q12P1BXXB12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q12P1BXXB12E Details Description
Related parts for Q12P1BXXB12E
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 14TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 20MM datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 2.6A datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON GRN 500/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 40V DO-214AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf