Apem Inc. Q14F1BXXG110E
Q14F1BXXG110E picture photo
Mfg. Part Number
Q14F1BXXG110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 14MM FLUSH GREEN
Datasheet Download
Q14F1BXXG110E.pdf
Availability of Q14F1BXXG110E
QUANTITY
Q14F1BXXG110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q14F1BXXG110E
Internal Part NumberEIS-Q14F1BXXG110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.55" (13.97mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 10.00mm
Millicandela Rating5mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q14F1BXXG110E
Related LinksQ14F1B, Q14F1BXXG110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q14F1BXXG110E Details Description
Related parts for Q14F1BXXG110E
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES MO 2W 20 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 3" CIR BLK 10/PK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf