Apem Inc. Q14P1BXXR24E
Q14P1BXXR24E picture photo
Mfg. Part Number
Q14P1BXXR24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 14MM PROMINENT RED
Datasheet Download
Q14P1BXXR24E.pdf
Availability of Q14P1BXXR24E
QUANTITY
Q14P1BXXR24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q14P1BXXR24E
Internal Part NumberEIS-Q14P1BXXR24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.55" (13.97mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating80mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q14P1BXXR24E
Related LinksQ14P1B, Q14P1BXXR24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q14P1BXXR24E Details Description
Related parts for Q14P1BXXR24E
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT .100 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf