| Internal Part Number | EIS-Q14P3BXXB12E | |
| Product Training Modules | LED Indicators Overview | |
| Featured Product | APEM Introduces Superbright LED Indicators | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | Q Series | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Blue | |
| Lens Color | Blue | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.55" (13.97mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 10.00mm | |
| Millicandela Rating | 280mcd | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Termination Style | Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | Q14P3BXXB12E | |
| Related Links | Q14P3B, Q14P3BXXB12E Datasheet, Apem Inc. Distributor | |
 | AQZ202 | RELAY OPTO AC/DC 60V 3000MA 4SIP | datasheet.pdf | |