| Internal Part Number | EIS-Q14P3CXXW12E | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | White | |
| Lens Color | White | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.55" (13.97mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 10.00mm | |
| Millicandela Rating | 350mcd | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Termination Style | Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | |