Apem Inc. Q16F1BXXG110E
Q16F1BXXG110E picture photo
Mfg. Part Number
Q16F1BXXG110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 16MM FLUSH GREEN
Datasheet Download
Q16F1BXXG110E.pdf
Availability of Q16F1BXXG110E
QUANTITY
Q16F1BXXG110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q16F1BXXG110E
Internal Part NumberEIS-Q16F1BXXG110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 10.00mm
Millicandela Rating5mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q16F1BXXG110E
Related LinksQ16F1B, Q16F1BXXG110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q16F1BXXG110E Details Description
Related parts for Q16F1BXXG110E
IC MONITOR RESET 4.62V SC-70-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 960W datasheet.pdf
ADJUST. REL. CLAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.27 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 30A SCREW datasheet.pdf