Apem Inc. Q16P1BXXW110E
Q16P1BXXW110E picture photo
Mfg. Part Number
Q16P1BXXW110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 16MM PROM WHITE
Datasheet Download
Q16P1BXXW110E.pdf
Availability of Q16P1BXXW110E
QUANTITY
Q16P1BXXW110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q16P1BXXW110E
Internal Part NumberEIS-Q16P1BXXW110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating350mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q16P1BXXW110E
Related LinksQ16P1B, Q16P1BXXW110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q16P1BXXW110E Details Description
Related parts for Q16P1BXXW110E
IC REG LDO 5V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
PLUGGABLE OPTOCOUPLER 24VDC 4A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 200A 3TOWER datasheet.pdf
BLZP 5.00/10/270F SN BK BX datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MICRO 37 PIN 48" SCRLOCK ASSB datasheet.pdf