Apem Inc. Q16P1BXXY12E
Q16P1BXXY12E picture photo
Mfg. Part Number
Q16P1BXXY12E
Brief Description
INDICATOR 12V 16MM PROMINENT YEL
Datasheet Download
Q16P1BXXY12E.pdf
Availability of Q16P1BXXY12E
QUANTITY
Q16P1BXXY12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q16P1BXXY12E
Internal Part NumberEIS-Q16P1BXXY12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating30mcd
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q16P1BXXY12E
Related LinksQ16P1B, Q16P1BXXY12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q16P1BXXY12E Details Description
Related parts for Q16P1BXXY12E
CAP FILM 4700PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SELF-CALBR 44-PLCC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6.0A STRAP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 300MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
RACK STEEL 15X20.6X83.1 BLK datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CTV 39C MIXED(TWIN) SKT J/N RE datasheet.pdf
TV 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 350V 40X60MM 85C 10000H datasheet.pdf