Apem Inc. Q16P1CXXY24E
Q16P1CXXY24E picture photo
Mfg. Part Number
Q16P1CXXY24E
Brief Description
INDICATOR 24V 16MM PROMINENT YEL
Datasheet Download
Q16P1CXXY24E.pdf
Availability of Q16P1CXXY24E
QUANTITY
Q16P1CXXY24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q16P1CXXY24E
Internal Part NumberEIS-Q16P1CXXY24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating30mcd
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q16P1CXXY24E
Related LinksQ16P1C, Q16P1CXXY24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q16P1CXXY24E Details Description
Related parts for Q16P1CXXY24E
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V DL 1KV datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 8MSOP datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH M6 16PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf