Apem Inc. Q19P1BXXG110E
Q19P1BXXG110E picture photo
Mfg. Part Number
Q19P1BXXG110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 19MM PROM GREEN
Datasheet Download
Q19P1BXXG110E.pdf
Availability of Q19P1BXXG110E
QUANTITY
Q19P1BXXG110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q19P1BXXG110E
Internal Part NumberEIS-Q19P1BXXG110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.75" (19.05mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q19P1BXXG110E
Related LinksQ19P1B, Q19P1BXXG110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q19P1BXXG110E Details Description
Related parts for Q19P1BXXG110E
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE GLAND MPOZ 20-2 10-12MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 19POS datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf