Apem Inc. Q19P1BXXW12E
Q19P1BXXW12E picture photo
Mfg. Part Number
Q19P1BXXW12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 19MM PROMINENT WHT
Datasheet Download
Q19P1BXXW12E.pdf
Availability of Q19P1BXXW12E
QUANTITY
Q19P1BXXW12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q19P1BXXW12E
Internal Part NumberEIS-Q19P1BXXW12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.75" (19.05mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating350mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q19P1BXXW12E
Related LinksQ19P1B, Q19P1BXXW12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q19P1BXXW12E Details Description
Related parts for Q19P1BXXW12E
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
DRAWER SLIDING 16.56X6.31X16.18" datasheet.pdf
SW MINI SNAP ACTION SPDT 5A datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPDT 42TQFN datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT R/A 200PS SODIMM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 59A D2PAK datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL NEST datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf