Qualtek Electronics Corp. Q2-F-1/2-01-QX15FT
Q2-F-1/2-01-QX15FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F-1/2-01-QX15FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK POLY Q2F 1/2" BLK 15'
Datasheet Download
Q2-F-1/2-01-QX15FT.pdf
Availability of Q2-F-1/2-01-QX15FT
QUANTITY
Q2-F-1/2-01-QX15FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F-1/2-01-QX15FT
Internal Part NumberEIS-Q2-F-1/2-01-QX15FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length15.0' (4.57m)
Inner Diameter - Supplied0.500" (12.7mm)
Inner Diameter - Recovered0.250" (6.4mm)
Recovered Wall Thickness0.024" (0.61mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F-1/2-01-QX15FT
Related LinksQ2-F-1/2-, Q2-F-1/2-01-QX15FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F-1/2-01-QX15FT Details Description
Related parts for Q2-F-1/2-01-QX15FT
VARISTOR 55V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 210X297MM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Signage 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.305" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32KX8 5.0V 28-TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
ASSY 187 ULTRA-POD FLAG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 40 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf