Qualtek Electronics Corp. Q2-F-3/16-01-MS100FT
Q2-F-3/16-01-MS100FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F-3/16-01-MS100FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK POLY 3/16" BLK 100'
Datasheet Download
Q2-F-3/16-01-MS100FT.pdf
Availability of Q2-F-3/16-01-MS100FT
QUANTITY
Q2-F-3/16-01-MS100FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F-3/16-01-MS100FT
Internal Part NumberEIS-Q2-F-3/16-01-MS100FT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHeat-Shrinkable Products
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.095" (2.4mm)
Recovered Wall Thickness0.019" (0.48mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F-3/16-01-MS100FT
Related LinksQ2-F-3/16-, Q2-F-3/16-01-MS100FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F-3/16-01-MS100FT Details Description
Related parts for Q2-F-3/16-01-MS100FT
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M581-C 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
TAB,FASTON,.312 SERIES datasheet.pdf
IC AUDIO AMP STEREO 2.6W 16QFN datasheet.pdf