Qualtek Electronics Corp. Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT
Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/16"-50' YLLW/GREEN
Datasheet Download
Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT.pdf
Availability of Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT
QUANTITY
Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT
Internal Part NumberEIS-Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F2X(YG)
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length50.0' (15.24m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.014" (0.35mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorYellow, Green
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT
Related LinksQ2-F2XYG-1/, Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT Details Description
Related parts for Q2-F2XYG-1/16-08-QX50FT
PLUG AUTO LOCKING BLACK W/LED datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 290MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 16V 240W datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf