Qualtek Electronics Corp. Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M
Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M
Brief Description
HEATSHRINK 1/8"-200M YLLW/GREEN
Datasheet Download
Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M.pdf
Availability of Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M
QUANTITY
Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M
Internal Part NumberEIS-Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F3X(YG)
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio3 to 1
Length656.2' (200m)
Inner Diameter - Supplied0.125" (3.2mm)
Inner Diameter - Recovered0.039" (1.0mm)
Recovered Wall Thickness0.021" (0.55mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorYellow, Green
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M
Related LinksQ2-F3XYG-1/, Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M Details Description
Related parts for Q2-F3XYG-1/8-08-SS200M
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN RECEPT 130POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf