Qualtek Electronics Corp. Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT
Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1 1/4"-50' BLACK
Datasheet Download
Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT.pdf
Availability of Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT
QUANTITY
Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT
Internal Part NumberEIS-Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-LS
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length50.0' (15.24m)
Inner Diameter - Supplied1.250" (31.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.626" (15.9mm)
Recovered Wall Thickness0.036" (0.90mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
FeaturesLow Shrink Temperature
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT
Related LinksQ2-LS-1 1/, Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT Details Description
Related parts for Q2-LS-1 1/4-01-MS50FT
FUSE BRD MNT 12A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
04 MALE CRIMP L/BORE F/LATCHED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SPARE VS6560-X VALUSCAN CONN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH CC 12VDC datasheet.pdf