Qualtek Electronics Corp. Q2-LS-1/16-01-SS1000FT
Q2-LS-1/16-01-SS1000FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-LS-1/16-01-SS1000FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/16"-1000' BLACK
Datasheet Download
Q2-LS-1/16-01-SS1000FT.pdf
Availability of Q2-LS-1/16-01-SS1000FT
QUANTITY
Q2-LS-1/16-01-SS1000FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-LS-1/16-01-SS1000FT
Internal Part NumberEIS-Q2-LS-1/16-01-SS1000FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-LS
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length1000' (304.8m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.019" (0.50mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
FeaturesLow Shrink Temperature
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-LS-1/16-01-SS1000FT
Related LinksQ2-LS-1/16-, Q2-LS-1/16-01-SS1000FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-LS-1/16-01-SS1000FT Details Description
Related parts for Q2-LS-1/16-01-SS1000FT
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL datasheet.pdf