Qualtek Electronics Corp. Q2-Z-5/16-01-MS100FT
Q2-Z-5/16-01-MS100FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-Z-5/16-01-MS100FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRK POLY Q2Z 5/16"X100' BLK
Datasheet Download
Q2-Z-5/16-01-MS100FT.pdf
Availability of Q2-Z-5/16-01-MS100FT
QUANTITY
Q2-Z-5/16-01-MS100FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-Z-5/16-01-MS100FT
Internal Part NumberEIS-Q2-Z-5/16-01-MS100FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-Z
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied0.315" (8.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.157" (4.0mm)
Recovered Wall Thickness0.022" (0.56mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-Z-5/16-01-MS100FT
Related LinksQ2-Z-5/16-, Q2-Z-5/16-01-MS100FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-Z-5/16-01-MS100FT Details Description
Related parts for Q2-Z-5/16-01-MS100FT
HEADER OPEN .018"DIA .600 48POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 8CH 56-TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 7MM datasheet.pdf