Littelfuse Q2004F312
Q2004F312 picture photo
Mfg. Part Number
Q2004F312
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
Q2004F312.pdf
Availability of Q2004F312
QUANTITY
Q2004F312 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004F312
Internal Part NumberEIS-Q2004F312
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004F312
Related LinksQ200, Q2004F312 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004F312 Details Description
Related parts for Q2004F312
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 8POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HEADER 52POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 45VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf