Littelfuse Q2004F42
Q2004F42 picture photo
Mfg. Part Number
Q2004F42
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 4A TO202
Datasheet Download
Q2004F42.pdf
Availability of Q2004F42
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2004F42 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004F42
Internal Part NumberEIS-Q2004F42
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004F42
Related LinksQ200, Q2004F42 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004F42 Details Description
Related parts for Q2004F42
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 4POS W/PINS datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 16DIP datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
5600UF 80V 35X50 85C SI datasheet.pdf