Littelfuse Q2004V3TP
Q2004V3TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2004V3TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO251
Datasheet Download
Q2004V3TP.pdf
Availability of Q2004V3TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2004V3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004V3TP
Internal Part NumberEIS-Q2004V3TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004V3TP
Related LinksQ200, Q2004V3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004V3TP Details Description
Related parts for Q2004V3TP
IC TRANSCVR BIDIRECT LV 20SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR PROX 8SOIC datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 9.5"L X 8.5"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
WIRE SDL RND ADH MNT NAT 1" HOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 50W TO204AD datasheet.pdf