Littelfuse Q2006DH3TP
Q2006DH3TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006DH3TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO252
Datasheet Download
Q2006DH3TP.pdf
Availability of Q2006DH3TP
QUANTITY
Q2006DH3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006DH3TP
Internal Part NumberEIS-Q2006DH3TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006DH3TP
Related LinksQ2006, Q2006DH3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006DH3TP Details Description
Related parts for Q2006DH3TP
CAP FILM 0.091UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
FUSE PTC 3.50A 30V RESET AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC CTRLR LPC I/O 128TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 60POS FLANGE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 20 POS 2.54 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf