Littelfuse Q2006DH3TP
Q2006DH3TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006DH3TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO252
Datasheet Download
Q2006DH3TP.pdf
Availability of Q2006DH3TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006DH3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006DH3TP
Internal Part NumberEIS-Q2006DH3TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006DH3TP
Related LinksQ2006, Q2006DH3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006DH3TP Details Description
Related parts for Q2006DH3TP
RES ARRAY 13 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 4.78K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf