Littelfuse Q2006DH4RP
Q2006DH4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006DH4RP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO252
Datasheet Download
Q2006DH4RP.pdf
Availability of Q2006DH4RP
QUANTITY
Q2006DH4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006DH4RP
Internal Part NumberEIS-Q2006DH4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006DH4RP
Related LinksQ2006, Q2006DH4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006DH4RP Details Description
Related parts for Q2006DH4RP
IC REG LDO 5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
IC DRIVER/RECEIVER LVDS 14-SOIC datasheet.pdf
TERM DISC W/DIODE PLUG WM BG datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 220V 100A DO-15 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf