Littelfuse Q2006DH4TP
Q2006DH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006DH4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO252
Datasheet Download
Q2006DH4TP.pdf
Availability of Q2006DH4TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006DH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006DH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2006DH4TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006DH4TP
Related LinksQ2006, Q2006DH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006DH4TP Details Description
Related parts for Q2006DH4TP
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DEMO BOARD BASED ON LNBH23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 60POS SMD datasheet.pdf
MODULE M8 SCREW BOLT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf