Littelfuse Q2006DH4TP
Q2006DH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006DH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO252
Datasheet Download
Q2006DH4TP.pdf
Availability of Q2006DH4TP
QUANTITY
Q2006DH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006DH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2006DH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006DH4TP
Related LinksQ2006, Q2006DH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006DH4TP Details Description
Related parts for Q2006DH4TP
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
STAINLESS NON PLUG-INSIDE datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 7.95" YELLOW datasheet.pdf