Littelfuse Q2006F441
Q2006F441 picture photo
Mfg. Part Number
Q2006F441
Brief Description
TRIAC 200V 6A TO202
Datasheet Download
Q2006F441.pdf
Availability of Q2006F441
QUANTITY
Q2006F441 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006F441
Internal Part NumberEIS-Q2006F441
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006F441
Related LinksQ200, Q2006F441 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006F441 Details Description
Related parts for Q2006F441
IC DAC 12BIT MULT SRL 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
PAC-PREM-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.4MM (0.016) datasheet.pdf