Littelfuse Q2006F441
Q2006F441 picture photo
Mfg. Part Number
Q2006F441
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 6A TO202
Datasheet Download
Q2006F441.pdf
Availability of Q2006F441
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006F441 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006F441
Internal Part NumberEIS-Q2006F441
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006F441
Related LinksQ200, Q2006F441 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006F441 Details Description
Related parts for Q2006F441
RES 160 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE HV 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
VIDEO OVER CAT5 RECEIVER WALLPL datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
FUSE 80A 690V 000F/70 AR UR datasheet.pdf