Littelfuse Q2006LH4
Q2006LH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q2006LH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO220
Datasheet Download
Q2006LH4.pdf
Availability of Q2006LH4
QUANTITY
Q2006LH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006LH4
Internal Part NumberEIS-Q2006LH4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006LH4
Related LinksQ200, Q2006LH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006LH4 Details Description
Related parts for Q2006LH4
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf