Littelfuse Q2006N4TP
Q2006N4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006N4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 6A TO263
Datasheet Download
Q2006N4TP.pdf
Availability of Q2006N4TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006N4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006N4TP
Internal Part NumberEIS-Q2006N4TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006N4TP
Related LinksQ200, Q2006N4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006N4TP Details Description
Related parts for Q2006N4TP
CAP CER 680PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS PIN datasheet.pdf
COVER PROFILE 70X1.5MM GRAY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.11673K OHM .3W .005% RAD datasheet.pdf