Littelfuse Q2006RH4
Q2006RH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q2006RH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO220
Datasheet Download
Q2006RH4.pdf
Availability of Q2006RH4
QUANTITY
Q2006RH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006RH4
Internal Part NumberEIS-Q2006RH4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006RH4
Related LinksQ200, Q2006RH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006RH4 Details Description
Related parts for Q2006RH4
JUMPER-H9991TR/1852OR/H9991TR 6" datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 160MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
THRU, PW, 0.8M, NPN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .437 datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 50 V datasheet.pdf