Littelfuse Q2008N4RP
Q2008N4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2008N4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 8A TO263
Datasheet Download
Q2008N4RP.pdf
Availability of Q2008N4RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2008N4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2008N4RP
Internal Part NumberEIS-Q2008N4RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2008N4RP
Related LinksQ200, Q2008N4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2008N4RP Details Description
Related parts for Q2008N4RP
IC FILTER ELLIPTIC LOWPASS 8SOIC datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ANT EMBEDDED VPOL IPEX MHF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf