Littelfuse Q2008NH4TP
Q2008NH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2008NH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 8A TO263
Datasheet Download
Q2008NH4TP.pdf
Availability of Q2008NH4TP
QUANTITY
Q2008NH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2008NH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2008NH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2008NH4TP
Related LinksQ2008, Q2008NH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2008NH4TP Details Description
Related parts for Q2008NH4TP
CAP CER 5.6UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LED T1-3/4 YELLOW 583NM RA PCB datasheet.pdf
MINI FIT REC 6POS 555706RBLACK datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 195A D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TRIM 4-40PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf