Littelfuse Q2016LH4
Q2016LH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q2016LH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO220
Datasheet Download
Q2016LH4.pdf
Availability of Q2016LH4
QUANTITY
Q2016LH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2016LH4
Internal Part NumberEIS-Q2016LH4
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2016LH4
Related LinksQ201, Q2016LH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2016LH4 Details Description
Related parts for Q2016LH4
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
MOD SPM 500V 1.1A SPM23-ED datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT SKT datasheet.pdf