Littelfuse Q2016NH4TP
Q2016NH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2016NH4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO263
Datasheet Download
Q2016NH4TP.pdf
Availability of Q2016NH4TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2016NH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2016NH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2016NH4TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2016NH4TP
Related LinksQ2016, Q2016NH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2016NH4TP Details Description
Related parts for Q2016NH4TP
TRANS NPN 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC HEX VOLT-LVL SHIFTER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG HSG FGG.3K. - 2 F2 F/O datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf