| Internal Part Number | EIS-Q3-0.005-AC-108 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | Q-Pad 3 MSDS | |
| RoHS Information | Q-PAd 3 Material Report | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Q-Pad® 3 | |
| Usage | Power Module | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 116.84mm x 60.96mm | |
| Thickness | 0.0050" (0.127mm) | |
| Material | Elastomer | |
| Adhesive | Adhesive - One Side | |
| Backing, Carrier | Fiberglass | |
| Color | Black | |
| Thermal Resistivity | 0.35°C/W | |
| Thermal Conductivity | 2.0 W/m-K | |