Delta Electronics Q36SR12017NRFA
Q36SR12017NRFA picture photo
Mfg. Part Number
Q36SR12017NRFA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A
Datasheet Download
Q36SR12017NRFA.pdf
Availability of Q36SR12017NRFA
QUANTITY
Q36SR12017NRFA Order Process
Ship out your order
Specifications of Q36SR12017NRFA
Internal Part NumberEIS-Q36SR12017NRFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Isolated DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converter Design Considerations
Featured ProductPower Management Solutions
Isolated Open-Frame DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi Q36SR
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17A
Power (Watts) - Manufacture Series204W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max204W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q36SR12017NRFA
Related LinksQ36SR12, Q36SR12017NRFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
Q36SR12017NRFA Details Description
Related parts for Q36SR12017NRFA
OSC VCXO 560.4MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD ANT TITANIS datasheet.pdf
LI98 THERMAL TAPE 300X300X0.25MM datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 12NS 68PLCC datasheet.pdf
D SUB FE RA 2W2C_40 A_PL3_METAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
SPIFLASH 256M-BIT 4KB UNIFORM SE datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 000F/70 AR UR datasheet.pdf